FDI International Arbitration Moot
FDI International Arbitration Moot je studentskou soutěží v oblasti mezinárodního investičního práva a mezinárodní arbitráže, každoročně organizovanou Center for International Legal Studies. O její prestiži svědčí každoroční účast předních světových univerzit, např. Harvard Law School, New York University School of Law či King's College London. Pravidelným a úspěšným účastníkem této soutěže je i Masarykova universita, mezi jejíž největší úspěchy se řadí patří ocenění za druhé nejlepší podání v roce 2010, deváté místo z roku 2011, druhé místo v regionálním kole v Buenos Aires z roku 2014 či postup do vyřazovací části světového finále a druhé nejlepší podání z roku 2015.
Celá soutěž se skládá ze dvou částí. V té první týmy odevzdají dvě podání, za obě strany sporu, tedy za investora a za stát. Každé podání má zhruba 30 stran. Následně týmy předvedou své argumentační schopnosti v ústním kole.
Výběrové řízení na členy týmu probíhá tradičně v březnu.
Od dubna a až do září, kdy je deadline pro písemné podání, tým pracuje na teorii, judikatuře a argumentech.
Ústní kola probíhají v říjnu a listopadu.
Světové finále se koná tradičně v listopadu.
Cestu týmu Masarykovy univerzity můžete sledovat na Facebooku projektu.
Podporovatelé týmu
Archiv FDI Moot
2023
FDI Moot 2023
Členové týmu:
Adam Dobiáš, Alex Dobrovič, Filip Lehejček a Kateřina Ryšková
Podpora týmu:
Michal Plšek, Tereza Ševčíková, Kateřina Kotarová
Vedoucí týmu:
Martin Švec
Případ:
Týmy se v roce 2023 musely vypořádat s případem znehodnocení zahraniční investice do společnosti vyvíjející dual-use technologie (výroba dronů a autonomních vozidel) ve státě Martineek. Ten byl dlouho vnímán jako stát s politikou přívětivou vůči zahraničním investorům, který považuje za důležitý rozvoj špičkových technologií. Tyto důvody vedly zahraničního investora – společnost DeLorean Technologies – k nabytí 100% podílu ve společnosti MK Robotics. Navzdory tomu, že se společnost MK Robotics prezentovala jako výrobce komerčních dronů, její výrobky se objevily v řadě regionálních konfliktů. Zároveň se postupně zhoršovaly vztahy mezi státy Martineek a Albion, ze kterého investor pocházel. Martineek opakovaně Albion obvinil ze snahy expanzivní investiční politikou společností se sídlem v Albionu získat kontrolu nad know-how a právy duševního vlastnictví v oblasti robotiky v okolních státech. Martineek proto zpřísnil politiku vůči zahraničním investorům. Jednak přijal zákon o prověřování zahraničních investic, jednak zpřísnil režim pro vývoz produktů dvojího užití. Tyto změny však nezabránily používání produktů MK Robotics ve válečných konfliktech, ani nepozastavily tok investic z Albionu do Martineeku. Na konci roku 2022 došlo k teroristickému útoku, k jehož spáchání byl použit dron skládající se mimo jiné z komponentů vyrobených MK Robotics. Martineek v reakci na to přijal tvrdé sankce v podobě obchodního embarga a zmrazení majetku vybraných Albionských investorů, včetně DeLorean Technologies. Zahraniční investor považuje přijetí sankcí za porušení závazků plynoucích z mezinárodní smlouvy o podpoře a ochraně investic mezi uzavřenou mezi státy Martineek a Albion.
Výsledek:
Světové finále proběhlo 2.– 5. listopadu 2023 v Lucknow, (Indie). V rámci základní skupiny se tým Právnické fakulty MU postupně střetnul se Universitas Diponegoro (Indonésie), Rajiv Gandhi National University of Law (Indie), Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg (Německo), King’s College London (GB). Navzdory maximálnímu úsilí se nám však nepodařilo postoupit do vyřazovací fáze. Tým Právnické fakulty MU skončil na celkovém 25 místě. Velmi úspěšný byl tým se svými písemnými podáními, když bylo podání za stát ohodnoceno jako patnácté nejlepší.
Tým podporovaly advokátní kanceláře Dentons, Squire Patton Boggs a Deloitte Legal.
2022
FDI Moot 2022
Členové týmu:
Podpora týmu:
Vedoucí týmu:
Případ:
Výsledek:
2021
FDI Moot 2021
Členové týmu: Tomáš Kotlán, Lenka Psárska, Tereza Ševčíková, Richard Vlček a Anna Zálešáková
Vedoucí týmu: Martin Švec
Případ: Týmy se v roce 2021 musely vypořádat s případem znehodnocení zahraniční investice do sektoru poskytování leteckých služeb. Zahraniční investor nabyl v rámci privatizace většinový podíl v leteckém dopravci – společnosti Caeli. Navzdory ekonomickým úspěchům, které se po privatizaci záhy dostavily, byly podnikatelské aktivity investora postupně narušeny sérií účelových vyšetřování ze strany úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Opatření přijatá tímto úřadem navíc bránila společnosti Caeli vypořádat se s důsledky ekonomické krize, která stát, v němž byla investice realizována, tvrdě zasáhla. K moci se následně dostala politická strana, jejímž cílem bylo privatizaci zvrátit. Potom, co byla investorovi zamítnuta žádost o podporu na překonání důsledků ekonomické krize (podpora byla konkurenčním leteckým dopravcům přiznána), nezbylo mu nic jiného než společnost Caeli nevýhodně odprodat zpět státu.
Výsledek:
- Na světovém finále, které proběhlo ve virtuálně, se týmu podařilo postoupit do vyřazovací fáze soutěže. Celkově se tým Právnické fakulty MU umístil na 34. místě.
Tým podporovaly advokátní kanceláře Dentons a Squire Patton Boggs.
2020
FDI MOOT 2020
Členové týmu:
Kateřina Kotarová, Michala Kurková, Michal Plšek a Michal Václavík
Vedoucí týmu: Martin Švec
V roce 2020 se studenti museli vypořádat s velmi aktuálním případem. Předmětem investičního sporu byl coal phase-out (konec využívání uhlí) k roku 2028 v případě státu, jehož energetický mix byl po dlouhá léta postavený právě na energii z uhlí. Tato změna energetické politiky vedla k předčasnému odebrání licence k výrobě elektřiny platné do roku 2054, jejímž držitelem byl zahraniční investor. Ten ve sporu namítal porušení jeho legitimního očekávání, které bylo chráněno mezinárodní smlouvou na ochranu investic. Disproporční opatření ze strany státu vedlo ke znehodnocení jeho investice a svých práv se domáhal prostřednictvím mezinárodní arbitráže.Výsledek:
- Na světovém finále, které proběhlo ve virtuálně, se tým umístil na celkovém 66. místě. Tým podporovala advokátní kanceláře Deloitte Legal.
2019
FDI MOOT 2019
Členové týmu: Alžběta Böhmová, Nikola Honzová, Kateřina Palkovská a Pavlína Tomečková
Vedoucí týmu: Pavel Molek a Martin Švec
Případ: V roce 2019 se studenti museli vypořádat s případem, v němž stát zablokoval významné sociální sítě provozované zahraničními investory. Stát tak učinil v reakci na etnické nepokoje, k jejichž šíření právě sociální sítě nezanedbatelnou měrou přispěly. Zahraniční investoři naopak poukazovali na zjevnou disproporcionalitu a diskriminační charakter přijatých opatření, které vedly ke znehodnocení jejich investic.
Výsledek:
- Na světovém finále, které proběhlo ve Miami (USA), se tým umístil na celkovém 19. místě. Podání za investora bylo navíc ohodnoceno jako sedmé nejlepší a podání za stát dokonce jako šesté nejlepší. Tým podporovala advokátní kanceláře Deloitte Legal.
2018
FDI MOOT 2018
Členové týmu: Hana Brchaňová, Nikola Honzová, Magdalena Machová a Lucie Ostrá
Vedoucí týmu: Pavel Molek a Martin Švec
Případ: Znehodnocení zahraniční investice v důsledku odebrání licence k těžbě nerostné suroviny v důsledku kontaminace vodního toku látkou v nerostné surovině obsažené a negativními dopady na zdraví obyvatel žijících v oblastech, kterými vodní tok protékal.
Výsledek:
- Na světovém finále, které proběhlo ve Stockholmu (Švédsko), se tým umístil na celkovém 51. místě.
Tým podporovala advokátní kanceláře Deloitte Legal.
2017
FDI Moot 2017
Členové týmu: Martin Březina, Jan Svoboda, Petr Procházka, Veronika Šípošová a Jan Šlajs
Vedoucí týmu: Pavel Molek a Martin Švec
Případ: Znehodnocení zahraniční investice v důsledku udělení nucené licence v reakci na vypuknutí epidemie.
Výsledek:
- Na světovém finále, které proběhlo v Bostonu (USA), se tým umístil na celkovém 48. místě.
2016
FDI Moot 2016
Členové týmu: Martin Nováček, Veronika Zhejbalová, David Sýkora, Jana Havlíčková a Martin Březina
Vedoucí týmu: Pavel Molek a Martin Švec
Úspěchy:
- David Sýkora byl vyhlášen nejlepším řečníkem regionálního předkola Warsaw FDI Pre-Moot
- Na světovém finále, které proběhlo v Buenos Aires (Argentina), se tým umístil na celkovém 34. místě.